Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika

Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
 
22.12.
Bonus – Ty ten prášek spolkneš a ne, že ne (Karel Červenka)
21.12.
Chlupatý rybář (Pavel Steiner)
Archiv kočičí rubriky
Kočka Dumka 1998
Ve zvířecí rubrice naposled vyšlo:
22.12.   ŽELVY
Než přišla letošní zima (Marie Crossette)
K dispozici je i Zvířecí archiv


Bonus – Ty ten prášek spolkneš a ne, že ne
Kočičí hmaty & chvaty IV

Prosba o pomoc
Ozyvam se na tuto e-mailovou adresu ve snaze umistit nalezeneho kocourka, ktery se 1.12. potuloval po dvorech v Londynske ulici na Praze 2 a snazil se dostat do ruznych domu, kde by mu bylo tepleji. Je to cerny kocour, nekastrovany, cisty, zdravy, evidentne zvykly na zivot v byte. Ackoliv jsem po celem okoli vylepila plakatky s mym telefonnim cislem a adresou, dodnes se nikdo neozval. Kocourek se mnou bydli v byte, ale bohuzel po novem roce se stehuji do zahranici, takze si ho nemuzu dele ponechat. Novym majitelum venuji spoustu veci, ktere jsem mu zatim nakoupila: kocici zachudek, skrabadlo, hreben, misky, hracky, prepravku na transport atd. Je moc mily a mazlivy, ackoli chvili trvalo, nez jsem si ziskala jeho duveru. Je odcerven i naockovan. Cca 2 roky stary. Kdyby mel nekdo zajem o toto mile zviratko, kteremu jsem zacala rikat Karel, rada ho se vsemi vecmi dopravim do jeho budouciho bydliste a pridam mu na cestu krmeni na 14 dni a stelivo na tyden. Zalezi mi na tom, aby ziskal opravdu hodne majitele.
Kontakt na mne: jorka@seznam.cz mobil: 0606/608030 Zustavam s pozdravy a doufam, ze Karel ziska nove hodne majitele.

V prvním díle našeho mini-seriálu jsme se naučili zvládnout Kočku přimáčknutou. Ve druhém dílu jsme si povídali o Kočce visící a Kočce ležící A minule byl mírný odklon od tématu s několika praktickými zkušenostmi. Na dnešek pan Červenka připravil závěrečný díl svého povídání - bonus o aplikaci prášků...

Na stránkách Dumky jsem si všiml, že pilulky jsou obvyklou strastí domácí části léčení koček. Naše koťátka nejsou výjimkou. Za dva roky jejich pohnutého života jim různí veterináři předepsali tuny všemožných prášků. Sem tam nějaký některé kočce sice chutnal, ale druhé byl dozajista naprosto odporný. Postupem času obě a priori odmítly dobrovolně konzumovat všechny prášky světa s výjimkou Kazbundy Sáry, která občas milostivě slupne půlku Céčka. Možná by všem, kdo jsou v podobné situaci jako my, mohla výrazně pomoci aplikace kočičích hmatů & chvatů.

Předepíše-li veterinář konzumaci prášků a věříte-li mu, pak kočka nemá právo o tom diskutovat - příslušné pilule v předepsaném množství prostě jíst bude. K nedobrovolné konzumaci prášků používáme chvat Kočka ležící, v případě vzpurnosti dotyčné pak subvariantu Kočka ležící s držením předních či všech tlapek. Nejlépe se osvědčil postup – jeden drží tlapky, druhý má kočku na klíně a krmí ji prášky. Kočka je pak vykulená, je toho na ní moc a tolik se nepere.
Prášky je vhodné dělit. I relativně velká kočka smířlivěji spolkne i relativně malý prášek navíckrát než najednou. Například klasickou stovku Céčko kočkám půlíme, méně oblíbené pilule i čtvrtíme.
 • Postup:
  • Do pravé ruky vezmeme připravený prášek
  • Levou rukou uchopíme zviřátko přes čumák, palcem a ukazováčkem jemně, ale rozhodně stiskneme panty tlamičky. Kočka tlamičku pootevře.
  • Ukazováčkem pravé ruky opatrně tlamičku rozevřeme. Dejte pozor, abyste zviřátko nerýpli nehtem do dásně a abyste mu nevyvrátili tlamičku z pantů.
  • Palec a ukazováček levé ruky posuneme do mezírky za zuby, čímž tlamičku na chvilku zaklíníme v poloze otevřeno.
  • Pravačkou bleskurychle vhodíme prášek dovnitř směrem k hltanu, ne však moc prudce, abychom kočku nezadusili.
  • Levou ruku posuneme kočce do týla, pravým palcem zespodu zaklapneme tlamičku. Dále pak držíme a čekáme, až kočka prášek spolkne.
  Levačkou jemně zaklíníme otevřenou tlamičku, pravačkou vhazujeme - Sára (14 kB) Levačkou jemně zaklíníme otevřenou tlamičku, pravačkou vhazujeme (Sára)
 • Problém: Nechce a nechce polykat.
  Řešení: Současně s držením zaklapnuté tlamičky zviřátko jemně šimráme pod bradou, ono polkne. Druhá osoba může zatím ke zviřátku konejšivě promlouvat a aniž by pustila tlapky, ho jemně drbat na bříšku. Nepozornost v držení tlapek má za následek poškrábaná stehna, okamžitý útěk, vzteklé prskání a vyplivování napůl rozpuštěné pilule po koberci.
 • Problém: Kočka už pošesté ocumlaný prášek úspěšně vyplivla a rozhodně odmítá nechat si znovu otevřít tlamičku.
  Řešení: Dejte jí pusu na čumák. Bude tak překvapená, že vypadne z koncentrace. Pak se pokuste posedmé. (Huban na čumák je často i úspěšným řešením problému předchozího.)
  Vzteklounům aplikujeme zostřený režim s ostrahou - Ája (14 kB) Vzteklounům aplikujeme zostřený režim s ostrahou (Ája)
 • Problém: Kočka předstírá polknutí, po vypuštění prská a prášek schovaný pod jazykem vyplivuje.
  Řešení: Předtím, než ji uvolníte z chvatu, ještě jednou prohlédněte tlamičku. Pokud tam prášek pořád má, držte dál, šimrejte pod bradou, hubanujte na čumák a tak.
 • Závěr: Postup vypadá opět poněkud násilnicky. Při větší praxi ale uvidíte, že je to snadné, rychlé a ohleduplné. Navíc velmi brzy bude tato operace vyžadovat pouze jednu osobu (odpadne zostřený režim držení tlapek), čímž nebudete vázáni na příchod partnera. To taky někdy není k zahození.

Karel Červenka